kalite-guvence
kalite-guvence
KALİTE

Kalite Güvence ve Kontrol


Kalite Güvence

Alteka kalite sistemi olarak ISO 9001 belgesine sahiptir. TS 16949, ISO 14001 ve OHSAS 18001 belgelendirme çalışmaları da devam etmektedir.

Kalite Kontrol

Alteka, ürettiği ürünlerin kalitesine en üst düzeyde önem verir. Kendi bünyesinde oluşturduğu testler ile kaliteden ödün vermeyen ürünler üretir. Hammadde girişinden ürünün müşteriye sevkine kadar tüm testler büyük bir titizlikle yapılır ve müşteriye sunulur.

Yapılan testler şu şekildedir:


Spectral analiz cihazı ile gelen hammaddenin kimyasal analiz testi yapılarak malzeme içindeki elementlerin müşteri isteklerine uygunluğu test edilir.


Gelen maddenin ve ısıl işlem sonrası parçaların sertlik kontrolleri Brinell sertlik cihazı ile yapılır.


İlk imalat onayı ve son kontrolde parçalar 3D olarak taranıp gerçek CAD verisi ile karşılaştırılarak boyutsal kontroller yapılır. Ölçülmesi zor olan parçaların 3D tarama teknolojisi ile kısa zamanda ve doğru olarak ölçümleri yapılır.

Hammadde ve dövülen parçaların tane yapısı kontrolleri metalografi laboratuvarında numune hazırlandıktan sonra optik mikroskopta uzman kadrolar tarafından incelenir.

Hammadde ve dövme sonrası mekanik testler çekme, akma,uzama ve çentik darbe testleri; müşteri isteklerine göre yapılır.

Parçalar sevkiyat öncesi % 100 olarak görsel kontrol yapılarak müşterilere sevk edilir.

Müşteri isteklerine göre sıvı penetrant testi manuel olarak gerçekleştirilir. 2020 yılında otomatik sıvı penentrant hattı yatırımı yapılacaktır.